W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 19 października (czwartek).
Międzynarodowy Dzień Mediacji każdego roku obchodzony jest w trzeci czwartek października.
Święto zostało zainicjowane w 2005 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów (Association for Conflict Resolution).
Celem dnia jest propagowanie i wspieranie metod polubownego rozwiązywania sporów.
W tym dniu na całym świecie odbywają się bezpłatne spotkania z mediatorami oraz organizowane są dni otwarte w sądach i prokuraturach.
Stowarzyszenia oferują dyżury ekspertów i bezpłatne warsztaty dla osób, które potrzebują pomocy w mediacjach.
Zwycięska praca w konkursie na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2023. Autorka: Julia Dymowicz, klasa VII (Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie)
W Sądzie Okręgowym w Kielcach w co drugą środę miesiąca od godziny 12.00-14.00 w strefie mediacji dyżuruje mediator, z którym można porozmawiać na wszelkie tematy związane z mediacjami. Ja uczestniczę w takich dyżurach - pro publico bono. Jeżeli jesteś zainteresowany takim spotkaniem z mediatorem koniecznie sprawdź w swoim najbliższym Sądzie Okręgowym kiedy takie dyżury się odbywają. Porada mediatora jest oczywiście darmowa.
17-21 października 2022. Sprawdź czy w Twoim najbliższym Sądzie jest organizowana akcja przybliżająca wiedzę o mediacji.
https://krm.gov.pl/o-mediacjach
Nawiązując do moich wpisów dotyczących mediacji jako współczesnej, cywilizowanej i niestety jeszcze niedocenionej formy rozwiązywania sporów przychodzą mi na myśl wspomnienia i lekcje jakie otrzymałem od znacznie bardziej doświadczonych skandynawskich koleżanek i kolegów.
Miałem wielkie szczęście, że w listopadzie 2000 roku przez tydzień „pobierałem nauki” w Göteborg, gdzie zapoznałem się z nieznanym wówczas w Polsce podejściem do spraw starych, przedawnionych czyli tzw. „beznadziejnych”.
Nauczyłem się wtedy, że sukces tego rozwiązania leży w łagodnym, empatycznym podejściu do osoby zadłużonej. Stosowanie specjalnych listów, na których była karta do odesłania z dobrowolną deklaracją co do kwoty, warunków i terminów dokonywania spłat była wówczas dla mnie kosmiczną nowością.
Teraz widzę, że takie podejście jest bardzo zbliżone do tego co stosujemy przy prowadzeniu współczesnych mediacji.
Uważam, że dzięki temu tygodniowi szkolenia i korzystaniu z doświadczenia koleżanek i kolegów ze Skandynawii dzisiaj udaje mi się po 20 latach w branży odnaleźć jako mediator – co nie jest łatwe.
„Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie sytuacji na rynku mediatorów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce by baza, która ma zacząć działać w 2023 r., pełniła funkcję i informacyjną, i legalizacyjną - wpis do niej ma stanowić m.in. podstawę uzyskania legitymacji stałego mediatora sądowego. Rejestr ma też odpowiadać na pytanie, czy dany mediator może prowadzić e-mediacje.”
Czytaj więcej na Prawo.pl
26 września 2021 z sukcesem zdałem egzamin teoretyczny i praktyczny umożliwiający otrzymanie Certyfikatu ukończenia walidacji w ramach kwalifikacji o nazwie "Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych.
Certyfikacja została przeprowadzona zgodnie z wymogami określonymi w obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 4.12.2018 roku w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej "Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M.P.2018 poz. 1198).
W 2020 roku minęło 20 lat od kiedy związałem się z branżą zarządzania wierzytelnościami. Branża potrzebna gospodarce, ale zarazem kontrowersyjna, źle postrzegana zarówno przez społeczeństwo oraz ostatnio także przez władze. Sama też się do tego po części przyczyniła.
Jednak nie o tym chciałem napisać. Od 2019 roku próbuję swoich sił jako mediator, w tym czasie przeprowadziłem wiele mediacji (pozasądowych), szczęśliwie w większości skutecznych (zawarta ugoda).
Powiem szczerze, że bycie mediatorem to zupełnie inny świat. Osoby zadłużone (bo takich spraw mam najwięcej) postrzegają mediatora jako kogoś kto idzie im z realną pomocą, nie czują obawy ani uprzedzenia. Faktycznie, jest brak wiedzy na temat mediacji ale to już rola mediatora aby w zwięzły i zrozumiały sposób w trakcie monologu wyjaśnił na czym polegają. Sam mediator mając świadomość w jakiej roli występuje w sposób skuteczny rozładowuje napięcie i pomaga wyjść z trudnych finansowych problemów w sposób możliwie „bezbolesny”.
Bardzo motywujące i budujące jest słyszeć szczere podziękowania oraz niejednokrotnie pytanie, czy mógłby Pan podjąć się mediacji w innych moich sprawach?
Czego więcej potrzeba …
Mediator-24.com Sp. z o.o. © All rights reserved